Skôr než si kúpite auto na lízing, mali by ste poznať tieto fakty

Autor: redakčne upravené
02.05.2024 (11:00)

Tak ako aj pri iných finančných produktoch, aj lízing má rôzne pozitíva i negatíva. Pozrite si základné informácie, ktoré by ste o lízingu mali vedieť.

Čo je lízing a ako funguje?

V prvom rade, pri fyzických osobách sa obvykle pod slovom lízing rozumie finančný lízing na kúpu vozidla. V článku sa budeme venovať práve tomuto dtruhu lízingu. Lízing na vozidlo je finančný produkt a do úverov sa nezaraďuje. Aby lízingové spoločnosti mali jednoduchšie preverovanie žiadateľov o lízing, sú členmi nebankového registra, ktorý eviduje platobnú disciplínu platiteľov úverov nebankových spoločností aj lízingov, čím eliminujú riziko nesplácania.
  • Lízing je asi najrýchlejšia forma financovania kúpy vozidla. Vybavenie lízingu je administratívne jednoduché a proces schvaľovania je obvykle mimoriadne rýchla záležitosť. Vlastníkom vozidla je počas trvania lízingu samotná lízingová spoločnosť, vy ste zapísaný ako držiteľ vozidla a po splatení celej hodnoty si vozidlo odkupujete za minimálnu zostatkovú hodnotu.

  • Splátka sa odvíja od výšky akontácie (akontácia je prvotný poplatok, resp. prvá navýšená splátka, ktorá sa lízingovej spoločnosti hradí pred odovzdaním predmetu lízingu) a pri nastavovaní existuje vysoká variabilita. Ak to zjednodušíme, akontácia na kúpu vozidla je už od 20% hodnoty vozidla a trvanie sa nastavuje podľa možností klienta, spravidla na dobu 4-6 rokov.

  • Obmedzením pri kúpe jazdeného vozidla na lízing je, že maximálny vek vozidla v čase splatenia lízingu musí byť 8 rokov.

  • V prípade lízingu si rozsah poistných služieb určuje lízingová spoločnosť. Niektoré lízingovky si poisťovňu vyberajú samy, v niektorých si môžete poisťovňu vybrať vy. Poistenie cez lízingovú spoločnosť nemusí byť vždy najvýhodnejšie.
Na Slovensku pôsobí viacero veľkých lízingových spoločností a každá z nich má svoje špecifické parametre a výhody. Výber lízingovej spoločnosti je kľúčový a pre každú obchodnú situáciu platia rôzne parametre výberu. Niektoré spoločnosti napríklad poskytujú dobré úrokové podmienky, ale podmieňujú poskytnutie lízingu tým, že vám musia zabezpečiť aj všetky poistenia, ktoré celkovú cenu splátky neúmerne zvýšia a v konečnom dôsledku sa znížená úroková sadzba neoplatí. Niektoré lízingové spoločnosti sú vhodné na financovanie kúpy jazdeného vozidla viac ako iné. Odborník na financie vám vie porovnať ponuku jednotlivých lízingoviek a pomôže vám vybrať optmálne riešenie pre vás.

Pri zvažovaní lízingu si treba dať pozor. Veľa predajcov vozidiel zvykne pri jednaní umelo pretláčať konkrétnu lízingovú spoločnosť a často vytvárajú pocit výhody typu ,,ak si vezmete lízing cez nás, dáme vám zimné gumy“. Táto pocitová výhoda je však krátkodobá a pri triezvom pohľade na čísla častokrát nevýhodná pre zákazníka, pretože dostanete gumy za 400€ ale na lízingu zbytočne preplatíte 1000ky € počas nasledujúcich 5 rokov splácania.

Ako teda na to? Ak zvažujete kúpu vozidla a máte už aj vybraté vozidlo, kontaktujte špecialistu na financie. S ním si prejdete, či je pre vás vhodné riešiť kúpu vozidla formou lízingu alebo cez spotrebný úver. Na základe dostupných informácií vám urobí porovnanie jednotlivých možností a vo finále dostanete návrh, ktorý lízing resp. úver sa vám oplatí najviac a prečo.

Podstatné je, aby ste pri kúpe vozidla spravili zodpovedné a správne rozhodnutie.
 
Zdroj: hypoconsulting.sk, Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com