Čo sa stane, ak by Slovensko skrachovalo?

Autor: redakcia
07.11.2023 (14:10)

Stav verejných financií nie je potešujúci. Čo by sa stalo, ak by Slovensko zbankrotovalo? Aký dopad by pocítili občania?

Zadĺženosť Slovenska (57,9% HDP) nie je síce taká vysoká ako bola zadĺženosť Grécka pred bankrotom, no viaceré ukazovatele potvrdzujú negatívne vyhliadky do budúcnosti:
- na medzinárodných trhoch si dnes požičiavame za za rovnaké úrokové sadzby ako Gréci, aj keď náš dlh nie je taký vysoký. A požičiavame si už drahšie ako Španielsko.
- stárnuca populácia vytvára (a bude vytvárať) čím ďalej tým vyššie výdavky na dôchodky i zdravotníctvo
- klesá počet ľudí v produktívnom velu - štát vyzbiera nižšiu sumu na daniach a odvodoch
- ratingové agentúry môžu znížiť rating Slovenska. Nižší rating automaticky znamená vyššie rizikové prirážky, za ktoré mám budú v budúcnosti investori ochotní požičať. Vysoké úroky sa premietnu aj do hypoték a firemných úverov, čo spomalí celú ekonomiku.

Skutočné riziko je, že štát si nebude vedieť požičať a budeme musieť požiadať EU o záchranu. Ak by došlo k tomuto najhoršiemu scénaru, potom slovenská vláda bude musieť priať opatrenia na konsolidáciu verejných financií, ktorú nám nariadia úradníci z EÚ. Bez ohľadu na to, či sa to bude alebo nebude ľuďom páčiť. Budú to určite nepopulárne opatrenia a pre bežných ľudí by to znamenalo asi toto:
- prepúšťanie štátnych zamestnancov
- nižšie mzdy v štátnej a verejnej správe
- nižšie dôchodky
- zníženie alebo zrušenie niektorých sociálnych dávok
- vyššie dane
- spoplatnenie niektorých služieb (napríklad v zdravotníctve)
- vysoké úroky sa premietnu aj do spotrebiteľských úverov


Čím skôr sa začne s konsolidáciou verejných financií, tým menej bolestivá je cesta pred nami.